Jocurile Europene de la Baku, la ora debutului; România participă cu 147 de sportivi

Peste 6.000 de sportivi se vor întrece la 30 de discipline sportive la Baku, competițiile fiind găzduite de 18 baze sportive, urmând să se acorde 253 de medalii de aur. Și-au anunțat participarea sportivi din 50 de comitete olimpice europene.

Programul cuprinde 16 sporturi olimpice și patru non-olimpice, disciplinele care vor oferi calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016 fiind tir cu arcul, atletism, box, ciclism, judo, tir sportiv, înot, tenis de masă, taekwondo, triatlon, volei și lupte.

Unele dintre sporturi vor conta și în calitatea de Campionate Europene, cum este la judo, în timp ce la polo vor fi în rol de Campionate Europene de juniori. Juniorii vor mai participa la întrecerile de sărituri în apă și înot.

Jocurile Europene au avut și o ștafetă a torței olimpice, începută pe 26 aprilie, la Ateșgah, un vechi templu al focului, și care se va încheia pe 12 iunie la Baku, odată cu ceremonia de deschidere, după un traseu de 5.500 km.

Ceremoniile de deschidere și închidere vor avea loc pe Stadionul Olimpic din Baku, prima având-o ca director artistic pe Dimitris Papaioannou, creatorul ceremoniilor desfășurate în 2004 la Jocurile Olimpice de la Atena. Directorul artistic al ceremoniei de închidere a competiției, din 28 iunie, va fi James Hadley, fost director artistic la Cirque du Soleil la numeroase spectacole.

Stadionul Olimpic din Baku este multifuncțional, poate găzdui meciuri de fotbal și reuniuni atletice, având o capacitate de 68.195 locuri.

Organizatorii nu au oferit cifre legate de bugetul competiției. Ediția a doua a Jocurilor Europene urma să aibă loc peste patru ani, în Olanda, dar autoritățile au anunțat că renunță săptămâna aceasta la găzduirea competiției.

Vineri, în prima zi a Jocurilor Europene de la Baku, vor avea loc întreceri la două discipline, înot sincron și polo pe apă feminin. Ceremonia de deschidere va începe la ora locală 21,00 (19,00, la București).

România va participa cu o echipă care cuprinde 147 de sportivi, 83 de băieți și 64 de fete, care se vor întrece la 22 de discipline sportive.

Șeful de misiune al României la Jocurile Europene de la Baku va fi Alexandru Epuran, iar Florin Gurbănescu va fi adjunct al șefului de misiune.

Lotul României:
BASCHET 3X3 (8):
masculin: Angel Francisco Santana Castillo (căpitan), Bogdan Popescu, Cristian Crăciun, Cătălin Vlaicu;
feminin: Anca Șipoș (căpitan), Gabriela Mărginean, Andra Haas, Sonia Ursu;
oficial: Marius Marinescu.

BADMINTON (1):
feminin: Sonia Olaru;
antrenor: Constantin Dorel Miclăuș.

BOX (10):
masculin: Nicole Răzvan Andreiana (cat. 56 kg), Daniel Florentin Niculescu (64 kg), Constantin Irinel Olaru (69 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Ionuț Mirel Jitaru (91 kg), Daniel Emanuel Costea (+91 kg);
antrenor: Relu Auraș;
feminin: Melinda Ștefania Pantiș (51 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Simona Lenuța Sitar (64 kg), Ana Roxana Pătrașcu (75 kg);
antrenor: Adrian Lăcătuș.

CICLISM (6):
mountain bike — cross country: Lucian Logigan;
șosea: Eduard Michael Grosu, Lars Pria, Daniel Crista, Andrei Nechita (masculin), Ana Maria Covrig (feminin);
antrenori: Marian Frunzeanu (mountain bike), Ovidiu Burghelea (șosea) — Liviu Bogdan Petre (mecanic).

GIMNASTICĂ (12):
aerobică: Lucian Săvulescu, Dacian Barna, Gabriel Bocșer, Dorin Marian Broței (masculin), Bianca Maria Gorgovan, Livia Panaete (feminin);
antrenori: Maria Fumea (feminin), Mircea Brânzea (masculin) — Petra Teleman (kineto);
artistică: Cristian Ioan Bățagă, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (masculin), Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (feminin);
antrenori: Ioan Suciu, Ionuț Corlaci (masculin), Lucian Sandu, Lăcrămioara Moldovan (feminin) — Mihael Beldie (medic);

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1):
ritmică: Ana Luiza Filiorianu;
antrenor: Maria Gîrbă.

ÎNOT (5):
masculin: Robert Glință (50, 100, 200 m spate, 50 m liber, ștafeta 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber), Bogdan Mihai Petre (800, 1.500 m liber, 400 m mixt, ștafetă 4×100 m liber, ștafetă 4x200m liber), Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1.500 m liber, ștafetă 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber), Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, ștafetă 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber),
antrenor: Adrian Vasile Gherghel;
feminin: Emilia-Maria Colți-Dumitrescu (400, 800, 1.500 m liber);
antrenor: Viorica Grațiela Marin.

JUDO (12):
masculin: Amado Claudiu Lazea (cat. 60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Gheorghe Cristian Bodîrlău (81 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Vlăduț Simionescu (+100 kg);
feminin: Elena Monica Ungureanu (48 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Andreea Ștefania Chițu (52 kg), Corina Oana Căprioriu (57 kg), Loredana Ohâi (57 kg);
antrenori: Florin Bercean, Simona Richter, Alexandru Chirilă — Gabriela Pop (medic), Ștefan Sumandea (kineto);

KAIAC-CANOE (13):
masculin: Liviu Alexandru Dumitrescu Lazăr, Victor Mihalachi (C2 — 1.000 m), Leonid Valentin Carp (C1 — 1.000 m), Daniel Burciu (K1 — 200 m), Dan Costea, Constantin Mironescu, Petruș Gavrilă (K4 — 1.000 m), Valentin Cameneschi (K1 — 1.000 m);
feminin: Florentina Caminescu (K1 — 5.000 m), Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana Țăran, Irina Lauric (K4 — 500 m);
antrenori: Florin Popescu (canoe masculin), Bebe Alexandru Zabet (kaiac feminin), Ștefan Vasile (kaiac masculin);
oficiali: Marian Dragoș Sîrbu, Rodica Gheba (kineto);

KARATE (1):
masculin: Adrian Guță (kata);

LUPTE (18):
masculin: Georgian Carpen (66 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Ionel Pușcașu (75 kg), Attila Tamas (85 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) — greco-romane, Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), George Bucur (65 kg), Adrian Ionuț Moise (70 kg ), Gheorghiță Ștefan (86 kg), Rareș Daniel Chintoan (125 kg) — libere;
feminin: Emilia Alina Vuc (48 kg), Estera Dobre (53 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Mădălina Petrea (60 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Adina Elena Popescu (69 kg) — libere.

POLO PE APĂ (13):
masculin: Raul Ionuț Gavriș, Sergiu Terean — portari, Viktor Kovats, Bogdan Remeș ((căpitan), Victor Andrei Antipa, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Drăghici, Alexandru Adrian Pantazi, David Joan Bota, Richard Huber, Vlad Luca Georgescu, Cristian Costel Seichei, Vlad Mihai Oreșcovici;
antrenori: Dejan Stanojevic, Gabriel Ionuț Cismaru, Dumitru Paizan;
oficial: Florian Niță.

SAMBO (6):
masculin: Orlando Gruia (57 kg), Valentin Damian (74 kg), Radu Malcic (+100 kg);
feminin: Codrina Mihaela Ionescu (52 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Natalia Budeanu (64 kg);
antrenori: Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu.

SĂRITURI ÎN APĂ (4):
masculin: Alin Ioan Ronțu, Mihai Andrei;
feminin: Ioana Cîrjan, Ioana Maria Paștiu;
antrenor: Adrian Gavriliu.

SCRIMĂ (11):
sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur;
spadă feminin: Ana-Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Popa, Amalia Tătăran;
floretă masculin: Radu Dărăban;
floretă feminin: Maria Boldor;
sabie feminin: Bianca Pascu;
antrenori: Mihai Covaliu (sabie), Petre Ducu (floretă), George Epurescu (spadă) — Mihai Ion (medic);

TAEKWONDO (1):
masculin: Ioan Paraschiv Claudiu Roșeanu (+80 kg);
antrenor: Constantin Apostol.

TENIS DE MASĂ (6):
masculin: Constantin Cioti, Adrian Crișan, Andrei Filimon (individual și echipe);
antrenor: Mircea Dinu;
feminin: Camelia Poștoacă, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual și echipe);
antrenor: Viorel Filimon;
oficial: Cristinel Romanescu.

TIR CU ARCUL (2):
masculin: Daniel Ciornei;
antrenor: Suk Dong-Eun;
feminin: Simona Băncilă;
antrenor: Viorel Habian.

TIR SPORTIV (1):
masculin: Alin Moldoveanu (10 m pușcă aer comprimat);
antrenor: Sorin Babii.

TRIATLON (2):
masculin: Ciprian Daniel Bălănescu;
feminin: Antoanela Felicia Manac;
antrenor: Peter Klosz.

VOLEI (14):
feminin: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacșiș, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calotă, Valentina Roxana Ivanof, Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana Nemțanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Adina Salaoru, Alexandra Trică, Georgiana Faleș, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Mureșan;
antrenori: Guillermo Gallardo, Alexandru Rareș Puni, Florin Vasile Bosi (statistică).
oficial: Gheorghe Vișan.

sursa: AGERPRES