Când poate fi adăugată o persoană la plata întreținerii?

Probabil mulți dintre noi am întâlnit sau am auzit despre situații cu persoane care locuiesc la bloc și plătesc utilitățile la comun, când, din cauza scrupulozitati unor administratori sau “șefi de bloc” s-au trezit la finalul lunii că trebuie să mai achite cheltuielile pentru încă o persoană, care, în viziunea  respectivilor a făcut vizite prea dese.
Dar aceste situații sunt reglementate clar, astfel trebuie “trecute la întreținere”, doar persoanele care locuiesc, ci nu cele care vin în vizită. Conform art. 17-HG1588/2007 (1) Comitetul executiv al asociației de proprietari are, printre altele, următoarea atribuție: r) stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor cu
domiciliul în clădire și pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună;

De asemenea nici bonele, nici bunicii care vin în timpul zilei să stea cu copilul în locul părinților care merg la serviciu nu se trec la întreținere.

Autor: Laurentiu.S